Hétfő – Péntek: 09:00-17:00 ⇾ +36 70 366 74 24

 Blogok 

ÉLETÜNK ÉS A STRESSZ – III. rész

Vajon kezelhetőek a stressz tünetei? És ha igen, hogyan?

Selye professzor könyvében elmondja, hogy létezik az az állapot, amit stresszt okoz, és adaptációs szindrómának hívjuk. Különböző testi tünetekben nyilvánul meg, ilyen mint:

• Emésztési zavarok,
• Légúti gyulladás, asztma,
• Hormonális változások, potencia zavarok,
• Gyakori vizelési inger
• Gyulladások, rosszullétek,
• Hideg kezek és lábak
• Bőrpír megjelenése,
• Kimerültség érzése, fáradékonyság, alvászavar Feszültség érzése, robbanékonyság, hangulati zavarok.

Nagyon apró tünetek. Sokszor nem is tartjuk betegségnek, nem is tartjuk kezelendő problémának, mégis ott van, és terheli a testünket. Ezt kezelni kell, hogy ne legyen rosszabb, vagy ne ne okozzon sokkal súlyosabb helyzetet!

MI A MEGOLDÁS?
Szeretnénk ezt teljesen rendbe rakni és megfigyeltük, hogy az életmódunkban van változtatnivaló, pl.: rossz volt az étkezésünk az utóbbi időben. Nem volt megfelelő az életkörülményünk, kevesebbet aludtunk, nem jól ettünk, nem ittunk elég vizet, nagyon sok fizikai munkát, vagy nagyon kevés mozgást végeztünk.

Ha ez a helyzet áll fent, akkor ennek a megoldása, és ennek az állapotnak a megelőzése és kezelése, hogy ezt a 4 alapvető lépést kezeljük:

1. Szintetikus anyaggal tűzdelt és fűszerezett élelmiszert eszünk. Kezdjünk el jó minőségű ételt enni, rakjuk ki a cukrot, a fölösleges glutén vagy fölösleges tejterméket az étrendünkből, vagy azt az ételt, ami nagy mennyiségben bekerült az életünkbe és ezt megelőzően nem ettünk ilyet. Ez a bekerülés lehet, hogy évek, évtizedek óta van.

2. Pótoljuk az esetleges hiányanyagokat a szervezetünkbe. Ilyen hiányzó anyagok lehetnek a: nyomelemek, ásványi anyagok.

3. Fogyasszunk nagy mennyiségű folyadékot! Itt elsősorban a vízről van szó. Semmi nem helyettesíti a normál pH-jú, tiszta vizet. Az ízesített cukros vizek, a gyümölcslevek nem alkalmasak a folyadék pótlására.

4. Fontos, hogy a megfelelő mennyiségű helyes mozgást berakjuk az életünkbe, hogyha eddig sportoltunk és most ülő munkát végzünk, nagyon sokat kocsikázunk, akkor természetesen a mozgást kell helyreállítanunk. Ha pedig nagyon nagy a fizikai terhelésünk, akkor abból csökkenteni kell. A megfelelő edzésformát vagy a megfelelőmennyiségű edzést kell kialakítanunk.

Újra és ismételten előjön, hogy pihentetni kell a testünket. Nem kell túlpihentetni, de a szükséges alvásidőt, ami az egyéntől függően 7-9 óra, biztosítani kell. Egy alváshiányt nem tudunk vízzel pótolni, vagy nem tudunk táplálékkiegészítőkkel. Az alváshiányt pótolni csak alvással lehet.

5. Fontos megjegyeznem, ha a fenti tünetek olyan mértékűek, hogy kezelni kell, akkor olyan terápiát válasszunk, ami ott aktuálisan meg fogja oldani azt a problémát, de nem tartósan mérgezi a testet. Például, hogyha gyulladásos folyamat van a szervezetben, akkor oldjuk meg a gyulladást. Lehet, hogy antibiotikum kell hozzá. De ne szedjünk tartósan antibiotikumot hónapokon, éveken keresztül. Ha alvászavarról van szó, akkor meg kell oldanunk az alvászavart tehát olyan életkörülményeket létrehozni, hogy tudjunk pihenni akár vitaminokkal, akár környezetváltással, akár egy kis sétával. Lehet, hogy enyhe nyugtatóra is szükség van pár napig. Ami fontos, hogy nem megoldás az alvászavar kezelésére a tartós altató, nyugtatószer fogyasztása.

Több orvosi cikk szól arról, hogy a hangulati állapot, az idegrendszer kezelésére milyen táplálékkiegészítőket, milyen pótlást kell használnunk.

És mindezeken túl már sejtjük, és tudjuk, hogy több van, mint test, mint táplálkozás, mint környezeti behatás. Létezik pszichoszomatikus betegség. Tehát létezik akkor psziché mely zavara betegíti meg a testet.

Mi ez, és hogyan kezelhető? Ezzel folytatjuk a stressz témakörének következő részében!

Ha hasznos volt ez a cikk, ossza meg a Barátaival is! Amennyiben pedig úgy érzi segítségre van szüksége a stressz okozta tünetei feltárásában, jelentkezzen be állapotfelmérésre!

Mert a cél: “Ahol egészség van, minden van.”

___________________________________

Dr. Fábián Mária

neurológus szakorvos

egészség szakértő
_______________________________
____

Sikertörténetek

Iratkozz fel, hogy ne maradj le!

Jelöld ki, hogy miről szeretnél hírlevelet kapni: