Hétfő – Péntek: 09:00-17:00 ⇾ +36 70 366 74 24

 Kérdések és válaszok 

Táplálék kiegészítők
A telítetlen zsírokról

Bővebben

A ZSÍROK CSOPORTOSÍTÁSA

Telített zsírsavak: (kettőskötést nem tartalmaznak)

Telítetlen zsírsavak: (egy vagy több kettőskötést tartalmaznak) Egy kettőskötést tartalmaz az olajsav, két kettőskötést tartalmaz a linolsav (LA) és három kettőskötést tartalmaz: az alfa-linolénsav (ALA)

A linolsav és a linolénsav esszenciális zsírsavak, felvételük kizárólag növényi tápanyagokból történik. A többszörösen telítetlen zsírsavakat ezek tovább alakításával tudja előállítani szervezetünk. Ezek közül legfontosabb az ötszörösen telítetlen eikozapentaénsav (EPA), és a hatszorosan telítetlen docozahexaénsav (DHA). Ezek előállítása jelentős energiabefektetést igényel. Legalább tíz ALA-ra van szüksége szervezetünknek ahhoz, hogy egy EPA-t előállítson, ezért sokkal gazdaságosabb, ha ezeket olyan állati eredetű tápanyagokkal visszük be, amelyek nagy mennyiségben tartalmazzák az EPA-t
és a DHA-t.
ALA-t tartalmaz a lenmag, lenmagolaj, repceolaj, dió és a zöldleveles növények.
EPA-t, DHA-t tartalmaz a halolaj, friss alga, kagyló, kalamári.
A telítetlen zsírsavakat aszerint nevezik el, hogy az első kettőskötés a lánc zsír felőli oldalától számolva hányadik szénatomnál van.
E szerint megkülönböztetünk omega-3, omega-6, omega-9 zsírsavakat. Az esszenciális zsírsavak jelentősége elsősorban származékaik hatásának köszönhető. A linolsav az omega-6 csoport, míg a linolénsav az omega-3 csoport kiindulási anyaga.
A két esszenciális zsírsav táplálkozásbiológiai hatása a szervezetben jórészt ellentétes, bioaktív származékaik különböző módon befolyásolják például az erek tónusát, ellentétes a véralvadásra vagy a gyulladásos folyamatokra kifejtett hatásuk.
A kritikus az omega-6:omega-3 arány. Sajnos sok diéta tartalmaz egészségtelen omega-6-ot, amely a hagyományos ételekben és a feldolgozott élelmiszerekben is megtalálható. Ezen túlmenően sok diéta kevés halat és omega-3-at tartalmaz, amely létrehoz egy egészségtelen omega-6:omega-3 arányt, mint 30:1, vagy akár 40:1!
A legfontosabb, hogy visszaállítsuk az egészséges arányt, ami 3:1 megelőzésben, de betegség esetén 1:1 kell legyen, ezen belül pedig lényeges, hogy a DHA-mennyiséget növeljük. A DHA leginkább az agyban, szemben, szívben található.
Az omega-3 zsírsavak jelentőségét a grönlandi eszkimók körében végzett kutatás tárta fel. E populáció tagjai sok tengeri halat fogyasztanak, és szinte ismeretlenek náluk azok a betegségek, amelyek a nyugati népességre oly jellemzők. A tengeri olajok nagy mennyiségben tartalmazzák az EPA-t és a DHA-t. Az American Heart Association ajánlja a halfogyasztást (különösen a zsíros halakét: makréla, tavi pisztráng, hering, szardínia, germon, lazac) legalább kétszer egy héten. Fokozott kockázat esetén 2-4 gr/nap
kiegészítés szükséges.
A kutatások azt mutatják, hogy az omega-3 zsírsavak csökkentik a gyulladást, és segíthetnek a krónikus betegségek – szívbetegség, rák, ízületi gyulladás – megoldásában. Az omega-3 zsírsavak erősen koncentrálódnak az agyban, és úgy tűnik, hogy fontosak a kognitív (agy, memória és teljesítmény), és
viselkedési funkciókban. Ezért ezeket nagyobb mennyiségben kell bevinni terhesség, szoptatás alatt, és csecsemőknél. Fontos, hogy anyák és gyerekek kizárólag megbízható forrásból származó kiegészítőt fogyasszanak a szennyezett halak helyett. Omega-3 zsírsav-hiányra utalhat a fáradtság, feledékenység, száraz bőr, szívproblémák, hangulatváltozások vagy depresszió, és a rossz vérkeringés.
Létezik olyan étrend-kiegészítő, amely tartalmaz egy szabadalmaztatott, DHA-ban gazdag keveréket (kalamáriolaj, ultra-tiszta omega-3 halolaj, magas olajsav tartalmú olívaolaj).
Ez az egyedülálló keverék nemcsak 33%-kal több DHA-bevitelt tesz lehetővé naponta, de megteremti a tökéletes egyensúlyt a DHA és az EPA mennyiségében.

AZ OMEGA-3 ZSÍRSAV HATÁSAI

1/ A szív és érrendszerben

  • Megakadályozza a vérrögök képződését. Az omega6-ból képződő tromboxán fokozza a vérlemezkék
    összecsapzódását, ezáltal a trombózis kialakulását.
    Az EPA csökkenti a tromboxán túltermelődését, és az aszpirinhez hasonlóan, de mellékhatás nélkül akadályozza a vérrögképződést.
  • Csökkenti a stroke kialakulásának lehetőségét.
  • Elősegíti az erek elernyedését, tágulását. A tromboxán érösszehúzó hatásának ellensúlyozásával javítja a keringést.
  • Növeli a vörösvértestek membránjainak rugalmasságát, ezáltal azok könnyebben jutnak át a kanyargósabb vagy szűkebb ereken.
  • Csökkenti a szívritmus-zavarok kialakulásának lehetőségét, és a sejtek elektromos izgathatóságát. Egyes vizsgálatok alapján akár 45-60%-kal csökken a hirtelen szívhalál kockázata nagy rizikójú egyéneknél is.
  • Csökkenti az összkoleszterin (20%) és triglicerid (vérzsír) mennyiségét, fokozza a HDL („védő” koleszterin)-szintet (Siguel és mtsai.), ezáltal csökkenti az erek elmeszesedését, köztük a szív ereiét is.
  • A statinok (koleszterinszint-csökkentő gyógyszer) hatékonyságát növeli, mellékhatását csökkenti!
  • Csökkenti a magas vérnyomást.
  • Csökkenti az érfal gyulladását, ezáltal az érszűkület és trombózis kialakulását.
  • Védi a szívizomzatot a rossz vérellátás hatásától.
  • A szem ereit is védi, a maculadegeneráció (sárgafolt-elfajulás) kialakulását gátolja, lassítja. Figyelem! CSAK az EPA-ra, DHA–ra igaz, az ALA növeli a kozkázatot!

2/ Daganatos betegségeknél

A daganatos betegségekkel szembeni első védelmet az erős immunrendszer jelenti, az omega-6 és omega-3 egyensúlyának megbomlása immunrendszeri elégtelenséghez vezet. Míg az omega-6 zsírsavak fokozzák a tumorok növekedését, az omega-3 zsírsavak csökkentik azt. Elsőként japán kutatók adtak hírt arról, hogy az omega-3 zsírsavak:

  • leállítják a rosszindulatú sejtosztódást
  • áttétek képződését képesek megakadályozni vagy lassítani
  • javítják a kóros soványságot
  • gátolják a stressz okozta gyulladásos folyamatokat
  • a daganatos sejtek membránösszetételének megváltoztatásával főleg a máj-, hasnyálmirigy-, vastagbél-, végbél-, emlő-, prosztata-daganatokban és leukémiában hatásos (prosztata-daganatokban az ALA növeli a kozkázatot!)
    Vastag- és végbélrák eseteiben sokat vizsgálták az elmúlt években, és különösen a magas DHA-arányú kiegészítésnél látták, hogy:
  • megelőzi a vastag- és végbélrákot, de kialakulása után lassítja a növekedést, gátolja az áttétképződést,
  • fokozza a kemoterápia hatékonyságát,
  • növeli a sejtek sugárérzékenységét,
  • csökkenti a toxicitást mind kemo- mind sugárterápia esetén,
  • gátolja a daganat saját érrendszerének kialakulását, az angiogenezist.
    A DHA képes az alacsony vérsejtszám, alultápláltság visszafordítására, ezzel a kezelés hatékonyságának növelésére

3/ Idegrendszeri, pszichés betegségek esetében

  • Az agy és a látószervek fejlődéséhez nélkülözhetetlenek, már a terhesség alatt is megfelelő mennyiségben szükségesek, és a koraszülöttek tápszerei is tartalmazzák az omega-3 zsírsavakat. Az alkohol csökkenti az omega-3 zsírsavak mennyiségét, ezért az alkoholista anyák értelmi fogyatékos
    babákat szülhetnek.
  • Depresszió eseteiben a sejtmembránban csökken az omega-3 zsírsav mennyisége, a sejtek oxidatív károsodást szenvednek, ezért kevesebb szerotonint termelnek. Az omega-3 zsírsavak adagolásával a depresszió tünetei megszüntethetők vagy javíthatók. Alkoholos állapot és szülés utáni depresszió eseteiben is jó eredményeket értek el.
  • Bipoláris (amikor mániás és depressziós szakaszok váltakoznak) zavarnál kevesebb hangulati ingadozás, visszaesés.
  • Fejfájás, migrén eseteiben hatásosnak bizonyult.
  • Hiperaktivitás, krónikus figyelem hiány, fokozott ingerlékenység és diszlexia eseteiben szintén sikerrel alkalmazzák.
  • Véd az Alzheimer-kór és a demencia ellen.
  • Képes a DHA védeni az egészséges idegrendszeri fehérjéket – két gyerekkori daganatban, neuroblastoma, és medulloblastoma eseteiben vizsgálták (főleg a medulloblastoma jár maradandó idegrendszeri károsodással)
  • Védelem traumás agysérüléseknél, gerincvelő-károsodásnál, küzdősportolóknál, sportagyrázkódásnál.

4/ Bőrbetegségeknél

  • Száraz bőr,
  • felkaron lévő állandó libabőr,
  • Ekcéma, dermatitis,
  • pikkelysömör, (csak a megfelelő adag, és EPA-DHA arány hatásos igazán)
  • Töredezett haj, hajhullás eseteiben kiváló hatású.

5/ Cukorbetegség esetén

Csökkenti a sejtek inzulinrezisztenciájának kialakulását, javítja a cukortűrő képességet. A növényi omega-3 szinte hatástalan, sőt emeli a vércukorszintet!

6/ Reumatikus ízületi bántalmakban, köszvényben

Jelentős fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő. Csökken a fájdalom, javul a reggeli ízületi merevség, mozgáskorlátozottság.
A nem szteroid gyulladáscsökkentők fekélyképző hatását csökkenti!

7/ Immunrendszeri betegségek esetén

Mind az allergiás, asztmás megbetegedésekben, mind az autoimmun kórképekben (fekélyes vastagbélgyulladás, irritábilis bél szindróma, pikkelysömör, vesebetegségek) jelentős javulás
érhető el.

  • A szervátültetés után adott gyógyszerek (ciklosporin) mellékhatását csökkenti.
  • Pikkelysömör, vagy egyéb autoimmun betegség helyi kezelésére adott szteroid hatékonyságát fokozza.

8/ Nőgyógyászati gondok, mint a premenstruációs szindróma, görcsös menstruáció, hőhullámok, változókori panaszok enyhítésében nyújthat új lehetőségeket.

9/ Csontritkulásnál: 65 évesnél idősebb nőknél kisebb volt a csontvesztés 3 év alatt, mint a placebót szedőknél. Sokan a csontsűrűség növekedését tapasztalták.

10/ Immunvédelem: – DHA – gyorsabb gyógyulás vírusfertőzéseknél, (nátha, herpesz), 26%-kal csökken a köhögés, 15%-kal a váladékképződés, és 30%-kal a sípoló légzés, 1-3-6 hónapos csecsemőknél asztmaellenes hatású.

11/ Öregedést gátló hatás: segíti idősekben az izomfehérjék termelődését, csökkenti a degeneratív izomvesztést.

A telítetlen zsírsavakra védő hatással van az E-vitamin és a szelén: ezek megakadályozzák a membránokban lévő zsírsavak oxidációját. Az A-vitamin és a C-vitamin is jelentős membránvédő hatású. Ezek az antioxidáns vitaminok egymás hatását támogatják. Az omega-9 zsírsavak fogyasztása egészséges, mert nem alakulnak át omega-6-tá, legjobb az extra szűz olívaolaj, mely a mediterrán étrend alappillérét képezi.

Akik rendszeresen fogyasztanak omega-3 zsírsavakat, akár 50-70 %-kal csökkenthetik a szíveredetű halál, és a hirtelen halál kockázatát.

Ui.: A dőlt betűvel kiemelt részek új kutatási eredményeket tartalmaznak, és elsősorban a DHA megfelelő arányú bevitelénél igazoltak.

Siklósné dr. Révész Edit
Aneszteziológus és intenzív
terápiás szakorvos
Soaring Manager

Iratkozz fel, hogy ne maradj le!

Jelöld ki, hogy miről szeretnél hírlevelet kapni: