Az ember meg úgy van vele, hogy kibont egyet, aztán még egyet, és a végén már meg is evett egy napi kalóriát pár perc alatt. Gyakran néhány nap alatt eltűnik az összes szaloncukor.. Ismerős helyzet, nem?
De vajon rendben van ez így?
Megéri, hogy az egész éves jól kialakított étrendünket felborítjuk szaloncukor evéssel, cukorsokkot okozva ezzel testünknek? Mert mégiscsak olyan ételt fogyasztunk amit egyébként nem szoktunk…
Vajon az évente egyszeri ünnep megér annyit, hogy felborítsuk az anyagcserénket?
Vagy „ugyanmár évente egyszer van karácsony, ez nem számít…. ” alapon tömjük magunkat tele édességgel?
Mint egészségszakértő úgy gondolom, minden apróság számít… az is, ha szaloncukrozunk, annak ellenére, hogy tudjuk, nem tesz jót, ugyanis mérhető következményei vannak. Természetesen teljesen megértem, hogy mindez a karácsonyi hagyományok szerves része, főleg, ha a karácsonyfára is kerül belőle. Megszoktuk, hogy a gondosan kiválasztott fenyőfánkat szaloncukor is díszíti, talán enélkül el sem tudjuk képzelni a dekorálást. Azoknál a családoknál, ahol ilyen tradíciók vannak, nem működőképes az, hogy kopasz vagy hiányos fát nézegessenek csak azért, hogy ellenálljanak a cukornak.
MILYEN ALTERNATÍV MEGOLDÁSOK LÉTEZNEK? 🎄🍬✨
Több családtól kaptam igazán kreatív ötleteket ennek megoldására! Az egyik ilyen, hogy a csokit ki lehet csomagolni díszes csomagolásából, és a helyére kerülhet bele egészséges finomság: cukormentes csoki, mézeskalács darabok (akár gluténmentesen is, ahol erre igény van) vagy egyszerűen csomagolhatunk bele apró játékokat – Ez a gyerekek körében garantált siker lesz, és még jobban fognak örülni neki, mint a csokinak.
Illetve, miért ne lehetne egy kreatív délutánt tartani otthon, ahol a kicsik és nagyok együtt készítenek sajátkezűleg szaloncukor díszeket előre megvásárolt mintás, fényes, színes csomagolópapírból? Formája miatt nagyon könnyű elkészíteni ezeket a dekorációkat, és kellemes zenével, az ünnepekre hangolva igazi kikapcoslódás!
Ezekkel az alternatív megoldásokkal megmarad a dísze a fának és a gyerekek is örömüket lelik. ❤️
Köszönöm, hogy elolvasta a cikket! Ha tetszett, ossza meg ismerőseivel is, hátha tud adni nekik is inspirációt!
Legutóbbi téli cikkem a kesztyű fontosságáról szól, melyet itt tud elolvasni.
____________________________________
Dr. Fábián Mária
neurológus szakorvos
egészség szakértő
____________________________________