Sokan az augusztust használják ki a nyaralásra. Akár belföld, akár külföld az úti cél, nem árt odafigyelnünk pár fontos dologra az egészségünk megőrzése érdekében.
Napozás, nap, meleg
A nyárról a napozás, pihenés jut eszünkbe. Ilyenkor kicsalogat minket a simogató napsugár, és többet vagyunk a szabadban sport, séta formájában is.
Melyek a jótékony hatásai?
- feltöltődés, hiszen a napfény energiát ad
- tovább van világos, így a munkakedvünk is erőteljesebb
- biztosítjuk a D-vitamin pótlást, ha naponta fél órát egész testünket napoztatjuk
- regeneráljuk bőrünket
- napbarnított színünk lesz
- többet sportolunk
Élvezzük a napsütést, de pár dologra mindenképpen figyeljünk oda!
11-15 óra között van a legerősebb napsugárzás ekkor különösen védjük magunkat kalappal, kendővel, Húzódjunk az árnyékba, és ne vagánykodjunk a tűző déli napon!
Védjük magunkat olyan természetes krémmel, ami véd a káros sugaraktól, de enged barnulni. Szóval nem cél, hogy a napozás ellenére fehérek maradjunk.
Hogyan szervezzük a napjainkat
- Keljünk korán és a kinti munkát végezzük el hajnalban ha tudjuk.
- Használjunk kalapot, sapkát. Fordítsunk különös figyelmet a gyerekekre, és az idősekre.
- Napközben hűsöljünk a hűvös szobában, vagy zuhanyozzunk.
- Igyunk sokkal több tiszta vizet.
- Pótoljuk a sót a szervezetünkbe a sózott zöldségekkel, és ételekkel. Együnk sok levest.
Figyelem Vízpartokon (tó, folyó, tengerpart) mellett igen erős a napsugárzás, és kevésbé érezzük. Itt még fokozottabban figyeljünk az árnyékban hűsölésre.
Mit tegyünk ha mégis napszúrást kapunk?
Bizony előfordul, hogy munka miatt, vagy mert túlságosan beleéljük magunkat a strandolásba napszúrást kapunk. Amikor tartósan napon vagyunk, felmelegszik a testünk, és vízhiányunk is van.
Az alábbi tünetek alapján gyanakodhatunk a napszúrásra: fejfájás, hányinger, hányás. Minden apró jelnél gondoljunk erre, és kezeljük mihamarabb!
🛑 Azonnal hűvösbe kell mennünk és hűteni kell a testet. Hűvös szoba is elég lehet, de sokszor egy szoba-hőmérsékletű zuhany is sokat segít.
🛑 Ha hányingerünk van, esetleg hányunk is nehezebb folyadékot bevinni. Pedig a folyadék pótlása sokszor ezt megszünteti. A vizet ilyenkor 5-10 percenként 1-2 korty fogyasztással pótoljuk. A rendszeres, következetes ivás, vagy itatás segít.
A folyadék ilyenkor legyen csak tiszta, buborék mentes víz, ezt tudja a testünk a legjobban felhasználni.
🛑 Ha fél-1 óra alatt semmi nem változik, sőt a fejfájás fokozódik, vagy a hányás nem áll meg, szakember – orvosi ügyelet – segítségét kell kérni.
Gyerekek sokkal hamarabb, gyorsabban kiszáradnak, feltételen meg kell mutatni őket orvosnak. Gyakran vénásan kell pótolni a folyadékot, és ezzel lehet megállítani a kiszáradást.
Mi a helyzet ha leégünk?
- Ha nem figyelünk, súlyos égési sérüléseket szenvedhetünk. A megégett bőr nem levegőzik, gyulladt, akár láz is kialakulhat.
- Itt is felhívnám a figyelmet a só pótlásának fontosságára!
- Ha csak vizet iszunk, nem hasznosul a folyadék, csak átmegy rajtunk. Ilyenkor van az, hogy sok liter vizet megiszik az illető, és szinte azonnal WC-re megy és pisilnie kell.
- Fokozottan figyeljünk a megelőzésre, főleg aki érzékeny a magas hőmérsékletre, napra. A magas vérnyomás, a szívproblémák felerősödhetnek. Nem feltétlen igaz az, hogy melegben magas lesz az ember vérnyomása, lehetséges, hogy a nagyfokú értágulat miatt éppen leesik.
A beállított gyógyszerek rendszeres szedése is fontos ebben az időszakban is.
Amennyiben hasznos volt ez a cikk, ossza meg barátaival!
Munkacsoportunk szakemberei mentorként segítenek Önnek megtalálni a tünetek okát és valóban kezelni azokat.
Mert a cél: “Ahol egészség van minden van.”
____________________________________
Dr. Fábián Mária
neurológus szakorvos
egészség szakértő
____________________________________